Glow brick – Şarj edilebilen ampul

Güneşte kendisini şarj eden bir ampulünüz olsun istemez misiniz? Bunu sevdiklerinize hediye etmek ister misiniz? İşte hediyeci amcanızdan size ışıl ışıl bir tavsiye!

Şu ampule bir bakın! 1879’da Thomas Edison tarafından icad edilen ampulü dünyanın en büyük tasarım firmalarından Suck-UK’in dahi tasarımcıları yeniden icad etmeye karar verdi hem de bu sefer elektriksiz çalışacak şekilde! Eminiz şuan Edison’un kemikleri mezarında “ben bunu niye düşünemedim” diye sızlıyordur!

Bu yepyeni ampulün icadıyla ampul yeniden hayat buldu. Sert bir akrilik tuğlanın içine hapsedilmiş karanlıkta-parlayan (glow-in-the-dark*) ampul doğal günışığında kendini şarj eder, karanlıkta parlar. Bu yeni nesil ampulün en ilginç yanı ise gerçek bir ampulle yapılması ama giçbir tungsten tele ihtiyaç duymadan yanabilmesi!

GLOW BRICK

Böylelikle artık elektriğe, kabloya, fişe ihtiyaç bile duymadan çalışan bir ampule sahip olmanın ayrıcalığını yaşayın.

Suck UK’in dahi tasarımcıları bu gerçek ampulü şeffaf bir akrilik reçine bloğun içine koyup bu tasarım harikası ampulü hayata getirdiler. Üstelik bu ampulün açma kapama düğmesi bile yok! Pürüzsüz cam bloğun altından parıldayan ampule bakarken saatin nasıl geçtiğini anlamayacaksınız bile!

Gerçek bir ampulün (evinizdeki ampulün aynısı) içine yerleştirilmiş bir “glow-in-the-dark” pigment bu ampulün gizli formülü. Ampul yandığında ortaya çıkan gizemli efekt ise üretim sırasında reçinenin çok ufak bir miktar çekmesiyle oluşan ampul ve akrilik bloğun arasındaki küçük boşluğa ışığın girmesiyle oluyor. Akrilik bloğun cilalanmış yüzeyi ise neredeyse mücevher kalitesinde bir parlaklık sağlıyor.

GLOW BRICK
GLOW BRICK

Glow Brick gün içinde emdiği enerjiyle karanlık olduğunda ampulün içindeki pigmentten yaydığı sakin ve rahatlatıcı loş bir ışıkla çok hoş bir atmosfer yaratır. Basitliği ve eşsizliği sayesinde kablolarla ya da pillerle uğraşmadan hoş bir ortam yaratmak isteyenler için harika bir çözüm.

*Glow-in-the-dark’ın teknik terimi “photoluminescence”, bir kaynak tarafından emilen enerjinin nispeten yavaş bir şekilde ışık formunda serbest bırakılmasıdır. Bu sebeple bir ampul kadar parlak yanmasa da, doğal ışıkla kendinde hapsettiği ışığı yavaş yavaş yayacağı için çok rahatlatıcı bir ışık showu size sunacaktır.

Bu tasarım harikası ödüllü Glow Brik ile teknolojinin doruklarında dolaşırken yeniden icad edilmiş bu yeni nesil ampulün hoş ışığında rahatlamanın tadını çıkartın.